Route 66 – vstup do raja

Autor: Anton Kučík | 12.8.2015 o 0:00 | (upravené 12.8.2015 o 20:47) Karma článku: 9,88 | Prečítané:  450x

Pribúdaním slnečných dní a zvyšovaním sa dennej teploty vo veľa z nás umocňuje túžbu po celoročne vytúženej a dlho očakávanej letnej dovolenke.

Väčšina z nás preferuje slnenie na vyhriatych plážach pri počúvaní šumu mora a narážania vĺn do skál, niektorí sa radi schovávajú v tieni lesov a chladia sa studeným horským prameňom, no sú žiaľ aj takí, čo nemajú možnosť vycestovať z rôznych dôvodov. S manželkou síce máme radi more no už dlhšie sme chceli spoznať iné kúty Slovenska a vzhľadom na finančnú situáciu v našej domácnosti sme sa rozhodli pre úspornejšiu dovolenku. Rád by som sa podelil a možno aj inšpiroval niekoho z vás k podobnej ceste, pretože to stálo za to a verím, že tých pár riadkov vám ukáže ako sa dá za pár eur zažiť a vidieť naozaj veľa krásnych kútov Slovenska.

Nerobili sme si žiadny plán cesty ani ubytovania, len sme si povedali čo by sme chceli vidieť a ako ja, tak aj moja žena sme si navrhli pár prioritných miest, ktoré stoja za to. Zbalili sme stan, nasadli do auta a vyrazili na dovolenku. Júlové počasie nám tento rok prialo, bolo slnečno, teplo tak ako sa na leto patrí.

Cestovanie autom má svoje výhody aj zápory. Myslím, že všetci vieme o čom hovorím, tak by som sa radšej pustil do konkrétnych miest, ktoré sme navštívili. Sme z Trenčína a šli sme cestou na Zvolen – Brezno po ceste 66 smerom do raja. Naša prvá zastávka bola každému známa Dobšinská ľadová jaskyňa.

Vstupné 8 € na osobu ma neprekvapilo, skôr parkovné 3,70€ . Cítil som sa ako v južnom Bavorsku pred piatimi rokmi. Jaskyňa nám dala príjemné osvieženie, priemerná ročná teplota – 2 °C. Odtiaľ sme sa presunuli asi hodinu autom do autokempingu Podlesok v Slovenskom raji. Ja som bol príjemne prekvapený ako sú dnes už vybavené stanové miesta. Platba kartou, sprcha s teplou vodou, kuchynky, pitná voda, čisté toalety a samozrejme stánky, obchod a reštaurácie, kde si môžete dať aj raňajky. Stan sme mali postavený priamo pri posede a ohnisku. Tento kemp môžem odporučiť, dôkazom sú návštevníci z rôznych krajín ako je Holandsko, Nemecko, Česká republika, Maďarsko a samozrejme aj Slovákov nás tam bolo veľa. Cenovo 11 € na osobu na noc aj s autom, čo je myslím si za babku. Z kempingu je veľmi dobrá štartovná pozícia na turistiku, my sme si naplánovali do Suchej Belej.

Pri „vstupe“ sme zaplatili 1,5€ čo nás prekvapilo ale dá sa zakúpiť lístok aj v kempingu. Poplatok na opravu rebríkov. Ešte, že sme mali pri sebe mince, no kto by si už bral peniaze do hory? Po pár metroch sa pred nami ukázalo čaro prírody, nádherné vodopády a divoká fauna a flóra. Pri prvom vodopáde sa nám ukázala mladá vretenica, kúsok ďalej kamzíky, jeden z nich chcel upútať tak po nás pustil kameň, našťastie sa nikomu nič nestalo. Slovenský raj je nádherný, no treba si dávať všade na seba pozor, rebríky sú strmé a šmykľavé. Poobede sme sa vrátili do kempingu, osprchovali a opiekli špekáčiky. Na druhý deň ráno sme sa zbalili a putovali ďalej aby sme videli Tomášovský výhľad, ktorý je neopísateľne nádherný. Prešli sme

náučným chodníkom a ani sme sa nenazdali a po 4 hodinách sme sa dostali k autu. Poobede sme opustili Slovenský raj a šli smerom do Levoče, kde sme sa zdržali len na neskorý obed, navštívili sme rodinných priateľov v Demjate a večer sme rozbalili stan v kempingu Tíšava pri Domaši. Šli sme si nakúpiť potraviny do miestnych potravín, kde nás privítal v poradí už druhý had. Ďalší deň bol v znamení opaľovania a kúpania sa. Po dvoch dňoch turistiky bolo pre nás leňošenie pri vode ako balzam na dušu. Za celý deň sme sa vybrali počas horúčav len na obed do Stropkova. Po troch dňoch sme sa pobrali ďalej - na Zemplínsku šíravu, čo bola hlavná zastávka našej dovolenky. Krásna, veľká vodná nádrž pod

Vihorlatskými vrchmi. Našli sme si pekné miesto pre náš stan v časti Kamenec pri Kaluži. Stanovanie bolo zdarma, tak potešilo. V oblasti bolo možné sa osprchovať, blízko boli aj toalety. V okolí bolo veľa barov, stánkov. O jedlo, pitie či o suveníry nebola núdza. Večer sme sa zoznámili s miestnym majiteľom jedného z barov, čo bolo príjemné privítanie. Počas večera nás navštívila modlivka zelená, čo sa tak často nevidí, vlastne ani nebola zelená ale biela. Skoro ráno sme sa

vybrali k Morskému oku pri Vihorlate. Počasie bolo bezchybné tak sme sa prešli okolo celého jazera plné ale doslova plné jalcov a pstruhov. Morské oko som chcel vždy navštíviť už od prednášky zo základnej školy.  Odtiaľ sme šli k malému Morskému oku a k Jedlinke. Okolie je plné zaujímavej ako zvieracej tak aj rastlinnej ríše. Nedá mi spomenúť stretnutie so zákonom chráneným Fúzačom alpským.  Po návrate k stanu sme sa boli schladiť plávaním v šírave. Večer Ibiza party a na ďalší deň sme sa rozhodli, že pôjdeme ďalej. Ráno sme sa vybrali do metropoly východu mesta Košice.

Prešli sme sa po Hlavnom námestí okolo dómu sv. Alžbety, známej spievajúcej fontány. V lete pri vysokých teplotách je náročné prechádzať sa po námestiach tak sme sa vybrali do ochtínskej aragonitovej jaskyne. Krištáľové ihlice tvoriace nádhernú výplň sú jedinečné, preto vrelo odporúčame návštevu malým aj dospelým. Cestou do Nízkych Tatier sme sa ovlažili minerálnou vodou z prameňa  Tisovská Šťavica v Muránskej planine. Voda nám tak zachutila, že sme si museli nabrať aj do všetkých prázdnych fliaš. Pri Revúci sa spustila búrka, ktorá nás donútila rýchlo si nájsť ubytovanie. Zostali sme na noc v penzióne Flipper v Revúckej Lehote. Príjemné prostredie v okolí rybníka. Po týždni v stane sa nám veru nechcelo z mäkkej postele, no mali sme v pláne výstup na Ďumbier. Začali sme od Trangošky, pre mňa už známa trasa, a skončili sme na Štefánikovej chate,

čo bola aj posledná zastávka, keďže ako som už spomenul posteľ bola silnejšia ako my. Po celom dni strávenom v prírode sme sa rozhodli ísť naspäť do Trenčína, domov.

Ak by som mal zhrnúť celú dovolenku tak sme za 8 dní videli veľa krásnych miest na Slovensku, prešli sme asi 1100 km, mali sme slnečné dovolenkové počasie a bolo nám naozaj suprovo, tak SLOVENSKY.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?